Beginnerscursus paleografie: oud-schrift leren in Utrecht
Paleografie: Lezen van oud-schrift

Paleografie: Lezen van oud-schrift

Cursus

€ 200,00

Kies startdatum

Cursus

Paleografie: Lezen van oud-schrift

Doe je weleens historisch onderzoek en wil je zelf oude handschriften kunnen lezen? Of vind je geschiedenis heel leuk en wil je meer met deze interesse doen? Historio verzorgt voor Volksuniversiteit Utrecht een achtdelige beginnerscursus paleografie, oftewel ‘lezen van oud-schrift’. In de cursus maak je kennis met een grote diversiteit aan historische handschriften en documenten uit verschillende periodes van de geschiedenis. Tijdens de lessen worden samen teksten gelezen en besproken. Ook krijg je voor iedere les een aantal teksten mee om thuis te ’transcriberen’. Na afloop van deze beginnerscursus ben je in staat om de meest voorkomende handschriften uit de 16e tot en met de 18e eeuw te lezen.

Het leren lezen van historische handschriften vergt veel oefening. En dat is ook precies wat we gaan doen! Het huiswerk bestaat per keer uit het transcriberen van een of twee langere teksten (of een aantal kortere teksten), die we in de daaropvolgende les met elkaar bespreken. Naast het lezen van de teksten zullen we ook kijken naar de betekenis van de teksten en de context waarin ze zijn geschreven. Daarom zal er ook aandacht worden besteed aan onderwerpen als historische gewichten, valuta, tijdsaanduidingen, etc. De historische teksten zijn primair afkomstig uit de regio Utrecht, maar er zullen ook interessante historische documenten uit de collecties van andere archiefdiensten aan de orde komen. Tijdens de laatste les van de cursus brengen we een bezoek aan Het Utrechts Archief, waar we een rondleiding krijgen en waar we enkele bijzondere archiefstukken zullen bekijken. 

8 bijeenkomsten van 2 uur, 1 dag per week:

  • donderdag 29 januari van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 12 februari van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 26 februari van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 12 maart van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 26 maart van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 9 april van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 23 april van 14:30 tot 16:30
  • donderdag 7 mei van 14:30 tot 16:30

Eigen laptop of iPad mee te nemen, al is dat voor deze cursus niet noodzakelijk. Tijdens de lessen ontvangen de cursisten prints van de te transcriberen teksten. Cursisten ontvangen van Historio na de iedere les een mail met de sheets uit de les en de transcripties van behandelde teksten, aangevuld met tips & tricks en nuttige verwijzingen. Er is geen cursusboek, tijdens de lessen zal verwezen worden naar vrij beschikbare digitale hulpbronnen en eventuele aanvullende literatuur. 

Gebouw Volksuniversiteit
Nieuwegracht 41
3512 LE, Utrecht

/storage/teachers/84310d095fbf2184b4b2e0405c272511.jpg

Sander Wegereef
Historio maakt geschiedenis toegankelijk voor iedereen.

BEKIJK MIJN PAGINA >