Lezing kunstgeschiedenis Spakenburgse klederdracht als kunstvorm
Spakenburgse klederdracht als kunstvorm: Corry & Joseph & U

Spakenburgse klederdracht als kunstvorm: Corry & Joseph & U

Lezing

€ 23,00

Kies startdatum

Lezing

Spakenburgse klederdracht als kunstvorm: Corry & Joseph & U

Docent Hans Lemmerman van Het Wilde Oog houdt zich al 25 jaar bezig met het vastleggen van Spakenburgse klederdracht als kunstvorm. Aan de hand van veel fotografie- en filmmateriaal, gekaderd met prachtige verhalen en anekdotes neemt hij je mee in zijn werk.

De lezing bestaat uit een aantal onderdelen:
1. De Spakenburgse Diva's
Corrie, Hendrikje en Wijmpje waren de muzen van Het Wilde Oog. Ze leverden een knappe maatschappelijke en culturele prestatie, lieten met hun klederdracht zien dat ze in een traditie staan én stelden zich open voor hedendaagse kunst. In de beelden versterken verschillende werelden elkaar. Die van volkscultuur en die van kunst (Armando, Henk Visch, Marlene Dumas en Claudy Jongstra). De Wilde Ogers zijn in hun regie streng en speels. De strengheid wordt bepaald door het kadreren, het formalistisch een compositie maken. De vrijheid zit in het toestaan van uiteenlopende beeldingrepen. We vinden het de kunst om beelden voorbij het verstand te laten glippen. In de lezing laat Hans zien hoe en waardoor. De beeldresultaten bieden niet alleen een nieuw perspectief op vrouwen in klederdracht maar voorzien ook de kunstgeschiedenis van nieuwe vergezichten.

2. Spakenburg Meets The World
Het tweede grote fotografie-project van Het Wilde Oog is een herinterpretatie van de bijna uitgestorven klederdracht. Uiteenlopende voorbeelden worden getoond van cross-overs tussen erfgoed-mode-sieraadkunst. En hun dragers in binnen- en buitenland. Specifieke culturen werden verrijkt met authentieke en door kunstenaars vormgegeven klederdracht-elementen. Een kraplap wordt mode in Berlijn. Een Spakenburgse rok uit 1905 wordt gedragen door een jonge rapper uit Amsterdam. Het Wilde Oog bouwt nieuwe textielcombinaties met culturen die hun eigen kenmerken hebben: boeddhistische nonnen, scouts, orthodoxe joden, oudere punkers, rouw- en helingsdeskundigen uit de Marron cultuur. Nieuwe klederdracht-varianten ontstaan. Een lokale cultuur, nagenoeg uitgestorven, wordt in een mondiaal perspectief geplaatst. En gaat shinen!

3. Bezoek aan het Centraal Museum (Optioneel)
Aan het eind van de lezing (12.00 uur) volgt de mogelijkheid om een bezoek te brengen aan het Centraal Museum. Vanuit een inspirerende opdracht, die samenhangt met de kunst van Wild Kijken & Lenig Denken. Rond 13.30 uur is de activiteit afgelopen.
Het museumbezoek is niet ingebegrepen in de cursusprijs.

1 bijeenkomst van 2 uur:

  • zaterdag 24 januari van 10:00 tot 12:00

Gebouw Volksuniversiteit
Nieuwegracht 41
3512 LE, Utrecht

/storage/teachers/35c82c5d3ef48b12e3033769df1da078.jpg

Hans Lemmerman
Kijk wild & denk lenig!

BEKIJK MIJN PAGINA >